Mi az a fejfájás?

A fejfájásnak több formája van

Tenziós fejfájás

A tenziós fejfájás alkalmával egy tompa nyomó fájdalom jelentkezik a fejbőrben, a halántékon vagy a nyakon. Néha olyan érzést okoz, mintha egy szoros abroncs lenne a fej körül. Az okok lehetnek: rossz testtartás, stressz, félelem vagy gondok, problémák. A tenziós fejfájás a leggyakoribb fejfájás. Minden életkorban jelentkezhet ez a fajta fejfájás.

Migrén

Migrén esetén a fejfájás rohamokban jelentkezik, amelyik 4 órától, akár 3 napig is eltarthat. Egy migrénes roham általában négy szakaszból áll:

  1. Az első fázisban, amely 1-48 órán keresztül tarthat, jelentkeznek az előjelek, mint például merev nyak vagy hangulatváltozás
  2. A második szakasz az úgynevezett ‘aura’ amely nem mindenkinél jelentkezik. Ez a szakasz maximum 1 órán keresztül tart. A betegek egy része ilyenkor fényfelvillanásokat, vagy foltokat lát, bizsergést érezhet, érzéketlen lesz az egyik kéz, vagy bénulásos tüneteket észlelhet a test egyik felén.
  3. A harmadik szakaszban jön a fejfájás: a fájdalom legtöbbször a fej egyik felén jelentkezik. Nagyon erős, lüktető fájdalom, amelytől a napi teendők ellátása lehetetlenné válik. Hányinger és fényérzékenység kíséri. A harmadik szakasz eltarthat 4 órától akár 3 napig is.
  4. A negyedik és utolsó szakaszban enyhül a fejfájás, de a beteg nagyon fáradt és kimerült. Ez a szakasz 1 órától 2 napig tarthat.

A migrén oka nem teljesen tisztázott. Egy migrénes roham összefüggésben lehet a menstruációval, fogamzásgátlóval, stresszel, alkoholfogyasztással, bizonyos élelmiszerek fogyasztásával, például aszpartám édesítőszer, vörösbor és bizonyos sajtkészítmények.

Gyógyszerek okozta fejfájás

Ha szeretné tudni, hogy az ön által használt gyógyszer mellékhatásaként fejfájás jelentkezhet-e, akkor olvassa el figyelmesen a betegtájékoztatót. Ha szinte naponta fáj a feje és erre gyakran gyógyszert vesz be, akkor pont a fejfájás elleni gyógyszer okozhat újra fejfájást.

Egyéb okból keletkező fejfájás

Az egyszerű fejfájás okai lehetnek még: láz, megfázás (eldugult orrmelléküregek), túl sok alkohol fogyasztása, a hormonszint váltakozása a szervezetben (pl. Menstruáció, fogamzásgátló, változó kor), gyengénlátás, nem megfelelő szemüveg, vagy a fogazat és az állkapocs problémái. A hétvégi fejfájásnak főleg az lehet az oka, hogy a hétvégeken kevesebb kávét iszik, többet alszik, későbbi időpontban étkezik, és ilyenkor jön ki a hétközi stressz.

Mit tehet ön, ha fáj a feje?

Ahhoz, hogy a fejfájásán segíteni lehessen, először ismerni kell az okát.

Mit tehet a gyógyszerésze?

Ha a fenti tanácsok betartása ellenére is megfájdul a feje, akkor használhat egy egyszerű fájdalomcsillapítót. A gyógyszertárban sokféle kapható, és ott tanácsot is kaphat a megfelelő adagolásról.

Milyen esetekben jobb, ha orvoshoz fordul?

Forrás: WINAp (Wetenschappelijk Instituut Nederlandse Apothekers)

Minden jog fenntartva! - © 2008