Vény nélkül kapható termékek
Eddigi látogatók száma:
44269
|

Mi az a székrekedés?
Ha a székletürítés ritkább, mint ahogyan megszokta, akkor beszélünk székrekedésről. Székrekedésben a széklet kemény és száraz és a székletürítés nagy megerőltetésbe kerül, és sok fájdalommal jár. A székrekedést obstipációnak is hívjuk.
Az okai lehetnek például:
- Kevés rostot tartalmazó táplálék.
- Nem elegendő folyadék fogyasztása.
- Nem elegendő testmozgás.
- Túl hosszú időn keresztül visszatartott széklet. Ha az inger után a belek nem kezdenek el dolgozni, akkor egy idő után ‘ellustulnak’. Ilyenkor a széklet a bélben beszárad és megkeményedik. Ha ezek után erőlteti a székletürítést, akkor az aranyérhez, vagy a végbél záróizmának berepedéséhez vezethet.
- Feszültség.
- Eltérő étrend és táplálék, valamint idegen WC.
- Hormonális változások terhesség alatt. Ráadásul a belekre gyakorolt nyomás terhesség alatt is okozhat székrekedést. Minden harmadik terhes nőnek székrekedése van.
- Vannak olyan gyógyszerek, amelyeknek mellékhatásaként székrekedés lép fel. Például vas tartalmú készítmények, morfinszármazékok, depresszióban és psychózisban használt gyógyszerek.
- Bizonyos betegségek is okozhatnak székrekedést, például bélgyulladás, irritábilis bél szindróma (IBS), cukorbetegség vagy rosszindulatú betegségek.
Mit tehet ön székrekedés esetén?
A következő tanácsokat kell követnie székrekedés esetén:
- Tápláléka legyen gazdag rostokban. Például: korpás kenyér. Ha ez nem segítene, akkor próbálja meg a korpát joghurtban fogyasztani.
- Friss zöldség, hüvelyesek (bab, borsó, lencse) és gyümölcs, legyen rendszeresen a táplálékában. Ezekben a termékekben lévő rostok gondoskodnak a belek megfelelő működéséről, és a képlékenyebb székletről.
- Ne hagyja ki a reggelit, a reggelivel indul be a belek mozgása.
- Rendszeresen igyon vizet (6-8 pohárral naponta).
- Mozogjon eleget (séta, biciklizés).
- Ha székelési ingere van, akkor ne tartsa vissza, ne sajnálja az időt a székelésre, de mégse üljön rajta túl sokáig abban az esetben sem, ha nem jön semmi. Ettől ugyanis ellazulnak a gátizmok, ami aranyér kialakulásához vezethet.
- Gyermekeknél ugyanezek a tanácsok érvényesek: rostokban gazdag táplálék, sok folyadék és mozgás (játék a szabadban). Gyermekek esetében ne kezelje a székrekedést saját maga, hanem mindig forduljon orvoshoz.
Mit tehet önért a gyógyszerésze?
Ha az étrendjének összetevőit megváltoztatja, több folyadékot fogyaszt, és többet mozog, akkor a székrekedése néhány nap, vagy hét múlva valószínűleg elmúlik. Ha pár napja már nem volt széklete, fel van puffadva a hasa, és a székelés fájdalmas, akkor gyógyszertárban beszerezheti a következő készítmények egyikét.
Ha a székrekedés időszakos
- Lactulose a bélben megköti a vizet, és ezáltal fellazítja a székletet. A széklet tömege is nagyobb lesz, ami a bélfal működését serkenti. Lactulose nem hat azonnal, csak néhány nap elteltével jelentkezik a hatása. Terhesség vagy szoptatás alatt is használható. Idősek esetén is lactulose az első választandó szer.
- Bisacodyl tabletta vagy kúp. Ez az anyag ingerli a bélfalat. Ettől folyadék kerül a bélbe és ez a bélmozgást serkenti. A tabletta hatása 5-10 óra múlva lép fel, a kúp gyorsabban hat, 15-60 percen belül. Mivel ez a szer a bélfalat ingerli, így néha bélgörcsöket okozhat. Egy bisacodyl készítményt nem használhat három napnál hosszabb ideig. Ha hosszabb ideig használja, akkor megvan az esélye, hogy a bélfal hozzászokik és ellustul. Ennek székrekedés lehet a következménye, mivel a bél már nem tud magától működni.
Hosszantartó székrekedés esetén
- Psyllium (útifűmag vagy maghéj), Sterculiagumi (Tragacantha), macrogol vagy korpa. Ezek a növényi termékek megduzzadnak a belekben, ami megnöveli a széklet mennyiségét. Ez nyomást gyakorol a belek nyomásingert érzékelő idegkészülékeire, és ezáltal fokozzák a bélmozgást. Nagyon fontos, hogy ezek mellé a készítmények mellé sok folyadékot fogyasszon: 1,5 – 2 liter naponta. Ellenkező esetben összecsomósodhat a bélben, és székrekedést, súlyosabb esetben a belek elzáródását okozhatja.
Megjegyzés: ha a székrekedés oka a fájdalmas székletürítés, akkor használhatja a hashajtó gyógyszert végbélkúp formájában. Bisacodyl végbélkúp egy órán belül hat.
Milyen esetekben jobb, ha orvoshoz fordul?
- Ha a panaszok két hét után nem javulnának.
- Ha a székrekedés az érzése szerint hosszan tart és rosszabbodik.
- Ha fájdalmas hasgörcsei vannak, fel van puffadva, hányingere van és hány.
- Ha vér van a székletben.
- Ha a székrekedés ellenére rendszeresen egy barna csík jelenik meg az alsóneműn, a pelenkán, vagy ha híg, vízszerű székletürítése van.
- Ha úgy gondolja, hogy a székrekedés valamilyen gyógyszer mellékhatása.
- Ha váltakozva székrekedése és hasmenése van.
- Ha a hashajtó pár nap múlva még mindig nem hat.
- Ha úgy gondolja, hogy aranyere van, vagy berepedt a végbele.
Forrás: www.kerdezzemeggyogyszereszet.hu
|